82A1111-28-9-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
82A1111-28-9-9
Search Keywords: 82A11112899
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    82A1111-28-9-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Number of Strands:
    42
  • Cable Style:
    Round Braided Shielded & Jacketed
  • Wire Color:
    White
  • Jacket Color:
    White
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Size:
    28 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Conductor Diameter:
    .013 in
  • Product Classification:
    Wire - Spec 80 (FlexLine)
  • Number of Conductors:
    1
  • Shielded:
    Yes
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Stranding:
    High Strand Count Conductor
  • Wire Diameter:
    .029 in
  • Strand Size:
    44 AWG