562A011-12-0
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
562A011-12-0
Search Keywords: 562A011120
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    562A011-12-0
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Molded Part Type:
    Transition
  • Pliancy:
    Flexible
  • Inside Diameter Range (Body):
    .272 – .52 in
  • Wire/Cable Main Branch OD:
    4.5 mm
  • Number of Branches/Legs:
    4
  • Molded Part Shape Code:
    562A
  • Transition Type:
    1 to 4 Cables
  • Special Requirements:
    Flame Retarded
  • Adhesive Code:
    S1255-04
  • Inside Diameter Range (Leg 1):
    .134 – .26 in
  • Adhesive Options:
    S1125 Separate Adhesive
  • Color:
    Black
  • Formcode des Formteils:
    562A
  • Adhesive Pre-Coat:
    No
  • Inside Diameter Range (Leg 2):
    3.4 – 6.6 mm
  • Adhesive Type:
    Adhesive Purchased Separately
  • Inside Diameter Range (Leg 4):
    3.4 – 6.6 mm
  • Material Code:
    12
  • Inside Diameter Range (Leg 3):
    3.4 – 6.6 mm
  • Breakout Angle:
    45
  • Operating Temperature Range:
    -67 – 392 °F
  • Fluid/Chemical Resistance:
    Long-term immersn elevated temp incl fuel
  • Wire/Cable OD:
    .39 in
  • Material Systems Code:
    200
  • Wire/Cable Sm Branch OD:
    4.5 mm