55PC4121-20-6/9-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
55PC4121-20-6/9-9
Search Keywords: 55PC412120699
  • Part No:
    55PC4121-20-6/9-9
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Wire Source:
    United States
  • Wire Diameter:
    .0495 in
  • Number of Conductors:
    2
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Color:
    Blue, White
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Style:
    Jacketed
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Overall Outside Diameter:
    2.84 mm