55PC2111-22-9-95
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55PC2111-22-9-95
Search Keywords: 55PC211122995
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55PC2111-22-9-95
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Conductor Diameter:
    .029 in
  • Wire Diameter:
    1.05 mm
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Jacket Color:
    White with Green Stripe
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Cable Style:
    Flat Braided Shielded & Jacketed
  • Number of Conductors:
    1
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Number of Strands:
    19
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Color:
    White
  • Overall Outside Diameter:
    1.57 mm