55PC2111-18-9-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55PC2111-18-9-9
Search Keywords: 55PC21111899
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55PC2111-18-9-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Overall Outside Diameter:
    .08 in
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Strand Size:
    30 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Diameter:
    .059 in
  • Cable Style:
    Flat Braided Shielded & Jacketed
  • Wire Size:
    18 AWG
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Conductor Diameter:
    .0464 in
  • Wire Color:
    White
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Voltage Rating:
    600 V