55PC1811-20-9-9-F871
Description +
55PC1811-20-9-9-F871
Search Keywords: 55PC18112099F871
  • Part No:
    55PC1811-20-9-9-F871
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Wire Source:
    United States
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Diameter:
    .058 in
  • Overall Outside Diameter:
    2.21 mm