55PC1231-24-4/6/9-9
Description +
55PC1231-24-4/6/9-9
Search Keywords: 55PC1231244699
  • Part No:
    55PC1231-24-4/6/9-9
  • ECCN:
    EAR99
    Wire Lead
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Number of Conductors:
    3
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Wire Color:
    Yellow, Blue, White
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Source:
    United States
  • Overall Outside Diameter:
    3 mm
  • Wire Diameter:
    .0394 in
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C