55PC1221-26-9/96-9
Description +
55PC1221-26-9/96-9
Search Keywords: 55PC1221269969
  • Part No:
    55PC1221-26-9/96-9
  • Alias/AKA:
    D12382-000
  • COO:
    US
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Diameter:
    .018 in
  • Overall Outside Diameter:
    .1 in
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Color:
    White with Blue Stripe
  • Wire Size:
    26 AWG