55PC1221-16-0/9-9
Description +
55PC1221-16-0/9-9
Search Keywords: 55PC122116099
  • Part No:
    55PC1221-16-0/9-9
  • Alias/AKA:
    CX7650-000
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Diameter:
    .071 in
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Number of Conductors:
    2
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Color:
    Black, White
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Wire Size:
    16 AWG