55PC1211-16-9-9
Description +
55PC1211-16-9-9
Search Keywords: 55PC12111699
  • Part No:
    55PC1211-16-9-9
    Round Braided Shielded & Jacketed
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Diameter:
    .71 in
  • Number of Strands:
    19
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Shielded:
    Yes
  • Overall Outside Diameter:
    .1 in
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Size:
    16 AWG