55PC1141-22-3/5/6/9-3
TE Connectivity / Raychem Brand
55PC1141-22-3/5/6/9-3
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
55PC1141-22-3/5/6/9-3
Search Keywords: 55PC11412235693
  • Part No:
    55PC1141-22-3/5/6/9-3
  • Alias/AKA:
    E54570-000
  • ECCN:
    9A991.D
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Jacket Color:
    Orange
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Diameter:
    1.05 mm
  • Wire Color:
    Orange, Green, Blue, White
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Number of Conductors:
    4
  • Overall Outside Diameter:
    .14 in
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Wire Source:
    United States
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Voltage Rating:
    600 V