55PC1132-20-3/6/9-9
Description +
55PC1132-20-3/6/9-9
Search Keywords: 55PC1132203699
  • Part No:
    55PC1132-20-3/6/9-9
    1
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Source:
    United States
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Overall Outside Diameter:
    .139 in
  • Wire Color:
    Orange, Blue, White
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Wire Diameter:
    .0495 in
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Number of Conductors:
    3
  • Wire Size:
    20 AWG