55PC1132-18-3/6/9-9
Description +
55PC1132-18-3/6/9-9
Search Keywords: 55PC1132183699
  • Part No:
    55PC1132-18-3/6/9-9
  • Alias/AKA:
    CJ3536-000
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • Wire Diameter:
    1.5 mm
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Wire Source:
    United States
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Number of Conductors:
    3
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Jacket Color:
    White
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Overall Outside Diameter:
    .16 in
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Wire Size:
    18 AWG