55PC1126-24-6/9-9
Description +
55PC1126-24-6/9-9
Search Keywords: 55PC112624699
  • Part No:
    55PC1126-24-6/9-9
  • Alias/AKA:
    CR6915-000
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Jacket Color:
    White
  • Conductor Material:
    Nickel-Coated High Strength Copper Alloy
  • Number of Conductors:
    2
  • Wire Diameter:
    .9 mm
  • Wire Color:
    Blue, White
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Source:
    United States
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Shield Material:
    Nickel-Plated Copper
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    2.57 mm