55PC1124-24-9/96-9
Description +
55PC1124-24-9/96-9
Search Keywords: 55PC1124249969
  • Part No:
    55PC1124-24-9/96-9
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Wire Diameter:
    .0355 in
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Color:
    White, White with Blue Stripe
  • Number of Conductors:
    2
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Source:
    United States
  • Overall Outside Diameter:
    .101 in
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Conductor Material:
    Silver-Coated High Strength Copper Alloy
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C