55PC1122-22-9/96-9
Description +
55PC1122-22-9/96-9
Search Keywords: 55PC1122229969
  • Part No:
    55PC1122-22-9/96-9
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Conductor Diameter:
    .029 in
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Wire Color:
    White with Blue Stripe
  • Cable Style:
    Round Braided Shielded & Jacketed
  • Number of Strands:
    19
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Shielded:
    Yes
  • Wire Diameter:
    .041 in
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Number of Conductors:
    2
  • Overall Outside Diameter:
    2.9 mm