55PC1122-22-6/9-94
Description +
55PC1122-22-6/9-94
Search Keywords: 55PC1122226994
  • Part No:
    55PC1122-22-6/9-94
  • Alias/AKA:
    C61231-000
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Number of Conductors:
    2
  • Wire Diameter:
    1.05 mm
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Jacket Color:
    White with Red Stripe
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Diameter:
    .029 in
  • Wire Color:
    Blue
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Overall Outside Diameter:
    2.9 mm