55PC1121-22-2/6-9
Description +
55PC1121-22-2/6-9
Search Keywords: 55PC112122269
  • Part No:
    55PC1121-22-2/6-9
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Diameter:
    1.05 mm
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    2.9 mm
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Color:
    Red, Blue
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Source:
    United States
  • Number of Conductors:
    2
  • Jacket Color:
    White
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Cable Shield Size:
    38 AWG