55PC1121-16-9/96-9
Description +
55PC1121-16-9/96-9
Search Keywords: 55PC1121169969
  • Part No:
    55PC1121-16-9/96-9
  • Overall Outside Diameter:
    .164 in
  • Wire Source:
    United States
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Number of Conductors:
    2
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Wire Diameter:
    1.69 mm
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Color:
    White, White with Blue Stripe
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Wire Size:
    16 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG