55PC1121-12-9/96-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55PC1121-12-9/96-9
Search Keywords: 55PC1121129969
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55PC1121-12-9/96-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Diameter:
    .1 in
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Cable Style:
    Round Braided Shielded & Jacketed
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Color:
    White, White with Blue Stripe
  • Jacket Color:
    White
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Source:
    United States
  • Number of Conductors:
    2
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Size:
    12 AWG
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    5.92 mm