55PC1121-12-0/9-9
Description +
55PC1121-12-0/9-9
Search Keywords: 55PC112112099
  • Part No:
    55PC1121-12-0/9-9
  • Alias/AKA:
    A85437-000
  • ECCN:
    EAR99
  • Wire Color:
    Black, White
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Shield Size:
    38 AWG
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Overall Outside Diameter:
    .233 in
  • Number of Conductors:
    2
  • Wire Diameter:
    2.54 mm
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Source:
    United States
  • Wire Size:
    12 AWG
  • Cable Shield Size:
    38 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V