55PC0232-16-3/6/9
Description +
55PC0232-16-3/6/9
Search Keywords: 55PC023216369
  • Part No:
    55PC0232-16-3/6/9
  • Wire Size:
    16 AWG
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Wire Diameter:
    .071 in
  • Cable Style:
    Primary
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Diameter:
    .527 in
  • Voltage Rating:
    600 VAC