55PC0232-10-3/6/9
Description +
55PC0232-10-3/6/9
Search Keywords: 55PC023210369
  • Part No:
    55PC0232-10-3/6/9
  • Alias/AKA:
    CF4441-000
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    US
    1
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Strand Size:
    26 AWG
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Wire Color:
    Orange
  • Cable Style:
    Primary
  • Wire Size:
    10 AWG
  • Number of Strands:
    37
  • Conductor Diameter:
    .107 in
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Wire Diameter:
    .129 in
  • Voltage Rating:
    600 VAC