55PC0231-22-9/93/96
Description +
55PC0231-22-9/93/96
Search Keywords: 55PC02312299396
  • Part No:
    55PC0231-22-9/93/96
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    MX
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Wire Color:
    White with Blue Stripe
  • Number of Strands:
    19
  • Overall Outside Diameter:
    .098 in
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Cable Style:
    Primary
  • Wire Diameter:
    .046 in
  • Conductor Diameter:
    .03 in
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C