55PC0231-12-3/6/9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55PC0231-12-3/6/9
Search Keywords: 55PC023112369
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55PC0231-12-3/6/9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Cable Type:
    Spec 55PC
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Size:
    12 AWG, 3.31 mm²