55PC0231-12-2/4/6-F940
TE Connectivity / Raychem Brand
55PC0231-12-2/4/6-F940
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
55PC0231-12-2/4/6-F940
Search Keywords: 55PC023112246F940
  • Part No:
    55PC0231-12-2/4/6-F940
  • ECCN:
    9A991.D
  • Wire Size:
    12 AWG, 3.31 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Voltage Rating:
    600 VAC