55PC0223-22-9/96
Description +
55PC0223-22-9/96
Search Keywords: 55PC022322996
  • Part No:
    55PC0223-22-9/96
  • Alias/AKA:
    EG4525-000
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Diameter:
    .03 in
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Material:
    Nickel-Plated Copper
  • Wire Diameter:
    .046 in
  • Cable Type:
    Spec 55PC
  • Cable Style:
    Primary
  • Wire Color:
    White with Blue Stripe
  • Wire Size:
    22 AWG