55PC0131-24-9/93/96
Description +
55PC0131-24-9/93/96
Search Keywords: 55PC01312499396
  • Part No:
    55PC0131-24-9/93/96
  • Alias/AKA:
    E07332-000
  • Wire Size:
    24 AWG, .21 mm²
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Overall Outside Diameter:
    .076 in
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Number of Strands:
    19
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Wire Color:
    White , White with Blue Stripe , White with Orange Stripe
  • Conductor Diameter:
    .0233 in
  • Cable Style:
    Primary
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Wire Diameter:
    .036 mm
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F