55PC0122-22-9/96
Description +
55PC0122-22-9/96
Search Keywords: 55PC012222996
  • Part No:
    55PC0122-22-9/96
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    MX
  • Number of Strands:
    19
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Wire Color:
    White with Blue Stripe
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    .08 in
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Diameter:
    .0285 in
  • Wire Diameter:
    .0401 in
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Wire Size:
    22 AWG