55PC0121-26-0/9
Description +
55PC0121-26-0/9
Search Keywords: 55PC01212609
  • Part No:
    55PC0121-26-0/9
  • Alias/AKA:
    CP1071-000
  • COO:
    US
    1
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Overall Outside Diameter:
    .061 in, 1.55 mm
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Size:
    26 AWG, .13 mm²
  • Conductor Diameter:
    .0183 in, .46 mm
  • Cable Style:
    Primary
    19
  • Number of Conductors:
    2
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F