55PC0121-24-6/9
Description +
55PC0121-24-6/9
Search Keywords: 55PC01212469
  • Part No:
    55PC0121-24-6/9
    19
  • Number of Conductors:
    2
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Conductor Diameter:
    .59 mm
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Wire Color:
    Blue
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Cable Type:
    Spec 55PC
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Overall Outside Diameter:
    .071 in
  • Wire Size:
    24 AWG