55PC0121-22-6/9
Description +
55PC0121-22-6/9
Search Keywords: 55PC01212269
  • Part No:
    55PC0121-22-6/9
    1
  • Number of Conductors:
    2
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Conductor Diameter:
    .0293 in
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Wire Color:
    Blue
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    2.1 mm
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Voltage Rating:
    600 VAC