55PC0121-18-6/9
Description +
55PC0121-18-6/9
Search Keywords: 55PC01211869
  • Part No:
    55PC0121-18-6/9
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Cable Style:
    Primary
  • Overall Outside Diameter:
    3 mm
  • Number of Conductors:
    2
  • Strand Size:
    30 AWG
    19
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Wire Color:
    White
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Size:
    18 AWG