55PC0121-16-9/90
Description +
55PC0121-16-9/90
Search Keywords: 55PC012116990
  • Part No:
    55PC0121-16-9/90
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Overall Outside Diameter:
    3.38 mm
  • Wire Color:
    White with Black Stripe
  • Number of Strands:
    19
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Cable Style:
    Primary
  • Conductor Diameter:
    .0527 in
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Wire Size:
    16 AWG