55PC0121-12-0/2
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55PC0121-12-0/2
Search Keywords: 55PC01211202
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55PC0121-12-0/2
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Size:
    12 AWG
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Cable Type:
    Spec 55PC
  • Overall Outside Diameter:
    5.08 mm
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Conductor Diameter:
    2.15 mm
  • Wire Color:
    Red
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Strand Size:
    28 AWG
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Number of Strands:
    37
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C