- 55FB1511-22-7L-0
55FB1511-22-7L-0
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55F
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55FB1511227L0
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55FB1511-22-7L-0
Alias/AKA:775189-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Number of Conductors:1
Cable Style:Primary
Wire Size:22 AWG
Conductor Material:Silver-Coated Copper
Overall Outside Diameter:.083 in
Product Type:Wire Lead
Wire Color:Violet
Voltage Rating:600 V
Cable Type:Spec 55F