55FA0511-18-7L
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55FA0511-18-7L
Search Keywords: 55FA0511187L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55FA0511-18-7L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Jacket Color:
    Violet
  • Overall Outside Diameter:
    1.778 mm
  • Conductor Diameter:
    1.27 mm
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Color:
    Violet
  • Number of Strands:
    19
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Size:
    .823 mm²
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Wire Diameter:
    1.778 mm
  • Product Type:
    Wire
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Source:
    United States
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Cable Type:
    Spec 55F
  • Strand Size:
    30 AWG