55FA0511-14-7L-CS2170
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 1Conductors 14AWG 2.41mm Tin Coated Copper Natural 600VAC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 55FA0511147LCS2170
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    55FA0511-14-7L-CS2170
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Size:
    14 AWG
  • Bunch Stranding:
    N/A
  • Conductor Material:
    Tin Coated Copper
  • Cable Diameter:
    2.41 mm
  • Maximum Voltage Rating:
    600 VAC