55D4131-12-3/6/9-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55D4131-12-3/6/9-9
Search Keywords: 55D4131123699
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55D4131-12-3/6/9-9
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Diameter:
    .097 in, 2.48 mm
  • Wire Size:
    12 AWG, 3.31 mm²
  • Jacket Color:
    White
  • Cable Style:
    Jacketed
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Conductor Diameter:
    .32 mm
  • Insulation Material:
    Modified ETFE
  • Conductor Configuration:
    Twisted Triple
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Color:
    Blue , Orange , White
  • Number of Strands:
    37
  • Number of Conductors:
    3
  • Overall Outside Diameter:
    5.71 mm
  • Voltage Rating:
    600 V