55A9002-26-7
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55A9002-26-7
Search Keywords: 55A9002267
  • Part No:
    55A9002-26-7
  • COO:
    GB
    1
  • Conductor Material:
    Solid Silver-Plated Copper
  • Conductor Diameter:
    .0264 in, .67 mm
  • Product Type:
    Wire
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Color:
    Violet
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Cable Style:
    Special Construction
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Overall Outside Diameter:
    .026 in, .67 mm
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Diameter:
    .026 in, .67 mm
  • Wire Source:
    United Kingdom
  • Wire Size:
    26 AWG, .13 mm²