55A6262-22-9/96-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
55A6262-22-9/96-9CS2275
Description +
55A6262-22-9/96-9CS2275
Search Keywords: 55A6262229969CS2275
  • Part No:
    55A6262-22-9/96-9CS2275
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 200 °C
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Flexible ETFE
  • Conductor Configuration:
    Twisted Quad
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Shielded:
    Yes
  • Jacket Color:
    White
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Wire Size:
    22 AWG