55A4142-20-2/5/6/9-9
Description +
55A4142-20-2/5/6/9-9
Search Keywords: 55A41422025699
  • Part No:
    55A4142-20-2/5/6/9-9
  • Alias/AKA:
    EG2944-000
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    MX
    1
  • Overall Outside Diameter:
    .137 in
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Diameter:
    .037 in
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Wire Diameter:
    .05 in
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Number of Conductors:
    4
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Number of Strands:
    19
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Color:
    White
  • Strand Size:
    32 AWG