55A4121-22-9/96-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
55A4121-22-9/96-9CS2275
Description +
55A4121-22-9/96-9CS2275
Search Keywords: 55A4121229969CS2275
  • Part No:
    55A4121-22-9/96-9CS2275
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    US
    1
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Jacket Color:
    White
  • Number of Conductors:
    2
  • Cable Style:
    Round Braided Shielded & Jacketed
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Diameter:
    1.09 mm
  • Overall Outside Diameter:
    2.59 mm
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Color:
    White, White with Blue Stripe
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Size:
    22 AWG