55A1822-26-9/96-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
55A1822-26-9/96-9CS2275
Description +
55A1822-26-9/96-9CS2275
Search Keywords: 55A1822269969CS2275
  • Part No:
    55A1822-26-9/96-9CS2275
  • COO:
    US
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper , Silver-Plated Copper
  • Wire Diameter:
    .04 in, 1.02 mm
  • Overall Outside Diameter:
    .113 in, 2.87 mm
  • Wire Color:
    White , White with Blue Stripe
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Wire Size:
    26 AWG, 252.8 CMA, .128 mm²
  • Shield Diameter:
    .097 in, 2.46 mm
  • Wire Source:
    United States
  • Shielded:
    Yes
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Conductor Diameter:
    .019 in, .48 mm
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Number of Conductors:
    2
  • Jacket Color:
    White
  • Cable Style:
    Jacketed , Round Braided
  • Voltage Rating:
    600 V