55A1822-20-9/96-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
55A1822-20-9/96-9CS2275
Description +
55A1822-20-9/96-9CS2275
Search Keywords: 55A1822209969CS2275
  • Part No:
    55A1822-20-9/96-9CS2275
    1
  • Shield Diameter:
    3.43 mm
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Strand Size:
    32 AWG
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Shielded:
    Yes
  • Number of Strands:
    19
  • Number of Conductors:
    2
  • Wire Color:
    White
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Diameter:
    1.47 mm
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Wire Source:
    United States
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Conductor Diameter:
    .038 in
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C