55A1821-24-9/96-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United States
  • Cable Style = Jacketed, Round-Braid Shielded
  • Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A1821249969CS2275
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    55A1821-24-9/96-9CS2275
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Color:
    White
  • Jacket Color:
    White
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Diameter:
    1.14 mm
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Shielded:
    Yes
  • Shield Material:
    Tin-Coated Copper
  • Overall Outside Diameter:
    3.12 mm
  • Wire Source:
    United States
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Flexible ETFE
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Conductor Diameter:
    .024 in
  • Number of Conductors:
    2
  • Number of Strands:
    19
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C