55A1821-24-2/6-9
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
55A1821-24-2/6-9
Search Keywords: 55A182124269
  • Part No:
    55A1821-24-2/6-9
  • COO:
    US
  • ECCN:
    9A991.D
    1
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Wire Color:
    Red
  • Wire Diameter:
    1.14 mm
  • Shield Diameter:
    .107 in
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Flexible ETFE
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Shielded:
    Yes
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Source:
    United States
  • Jacket Color:
    White
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Number of Conductors:
    2
    Spec 55
  • Shield Material:
    Tin-Coated Copper
  • Conductor Diameter:
    .61 mm
  • Overall Outside Diameter:
    .123 in
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C