55A1151-28-MST5-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
55A1151-28-MST5-9CS2275
Description +
55A1151-28-MST5-9CS2275
Search Keywords: 55A115128MST59CS2275
  • Part No:
    55A1151-28-MST5-9CS2275
  • Alias/AKA:
    EG6810-000
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    US
    1
  • Number of Strands:
    7
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Size:
    28 AWG
  • Shielded:
    Yes
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Shield Material:
    Tin-Coated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C