55A1141-22-MSL4-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Description +
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United States
  • Cable Style = Jacketed, Round-Braid Shielded
  • Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A114122MSL49CS2275
  • Part No:
    55A1141-22-MSL4-9CS2275
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Configuration:
    Twisted Quad
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Shield Diameter:
    3.1 mm
  • Wire Source:
    United States
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Shielded:
    Yes
  • Overall Outside Diameter:
    .137 in
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Conductor Diameter:
    .79 mm
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Diameter:
    .043 in
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C