55A1122-26-9/96-9
Description +
55A1122-26-9/96-9
Search Keywords: 55A1122269969
  • Part No:
    55A1122-26-9/96-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    US
    1
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Cable Style:
    Jacketed , Round Braided
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Wire Color:
    White , White with Blue Stripe
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Diameter:
    .02 in, .5 mm
  • Shielded:
    Yes
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Overall Outside Diameter:
    .097 in, 2.46 mm
  • Number of Conductors:
    2
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Size:
    26 AWG